Ağ Bağlantısı

Ana program ile akıllı tahtaların birbirine bağlanabilmesi için hepsinin aynı ağda olmaları gerekir.

Ana program Ayarlar penceresinden hesap oluşturarak akıllı tahtaların ana programa daha kolay bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Hesabınızı tahtalara kurulum yaptıktan sonra oluşturduysanız, akıllı tahtalarda ayarları güncelleyerek, hesap bilgilerinizin tahtalara aktarılmasını sağlayınız. (Hesap oluşturduktan sonra, önce yönetici diskinizi güncellemeyi unutmayınız. Yönetici diskinizi güncelledikten sonra akıllı tahtalara takarak ayarları güncelleyebilirsiniz.)

Tahtalar ile ana programın aynı ağda olup olmadığını anlamak için; Ana programın kurulduğu bilgisayarda bilgisayarıma girin ve sol taraftaki tuşuna basın. Eğer tüm tahtalar aynı ağa bağlıysa burada akıllı tahtaların görünüyor olması gerekir. Eğer görünmüyorsa ağ ile ilgili işlem yapmanız gerekir. Örneğin ağ bulmayı açma gibi.

MEB Fatih ağlarında kablosuz bağlantı, idare bilgisayarlarına giden kablolu bağlantı, tahtalara giden kablolu bağlantı ve laboratuarlara giden kablolu bağlantı birbirinden farklı ağlardır. Ana bilgisayar ve akıllı tahtalardan biri farklı ağdaysa akıllı tahtalar ana programa bağlanamayacaktır.

Eğer tümü bu ağlardan birinin içindeyse ve yine bağlanmıyorsa, ana programı güvenlik duvarında izin verilenler listesine eklemelisiniz.

Bazı durumlarda ise akıllı tahta isimlerini değiştirmek gerekebiliyor (ağda görünen isim). Tüm tahtalar aynı imaj ile kurulduysa tahta isimleri rastgele üretilmiş isimler oluyor. Bu ise ip çakışmasına sebep olabiliyor.

Son olarak kilit ekranında yazan, akıllı tahtanın bağlanmaya çalıştığı Ana bilgisayar isminin doğru olduğundan emin olunuz. Bu isim ana programın kurulduğu bilgisayarın ismi olması gerekir(ağda görünen isim). Eğer bu isim yanlış ise ana programda ayarlara girip doğru ismi yazabilirsiniz. Ya da ana programın kurulduğu bilgisayarın IP adresini yazabilirsiniz. Ayarlarda yaptığınız bu değişikliği akıllı tahtaya aktarmak için yönetici diskinizi güncelleyiniz ve akıllı tahtalara takıp açılan pencere üzerinden ayarları güncelleyiniz ve akıllı tahtayı yeniden başlatınız.